Václav Postránecký

Václav Postránecký je dnes již klasickým hercem českých divadel a českého filmu a televize. Narodil se osmého září v Praze roku 1943. Kromě toho, že je herec a režisér, působí i jako divadelní pedagog.

Václav Postránecký

Václav vždy chtěl být hercem, bavilo ho to a chtěl hrát, bavit a těšit lidi. I proto se herectví věnoval již od dětství jako ochotník – dobrovolný herec, který to nemá jako hlavní životní profesi. Vyučil se zámečníkem, ale přesto stále tíhl k hraní či rozhlasu. Už jako dítě byl členem Dismanova rozhlasového dětského souboru a navíc si zahrál v několika starších českých filmech.

Herec Václav Postránecký

Již ve svých třinácti letech se objevil v dětské roli na scéně Tylova divadla. Jakožto zámečník se dostal k práci jevištního technika v divadle F. X. Šaldy v Liberci. Dlouho zde ale nevydržel a záhy přesídlil do slováckého divadla v Uherském Hradišti, kde byl angažován jako herecký elév. Zde ale také dlouho nevydržel a tak přešel brněnského Státního divadla. Zde působil poměrně dlouho, přesněji v letech 1962 až 1969. Zde také získal první úspěchy – roku 1968 se zúčastnil a vyhrál soutěž Divadelních novin, kdy vyhrál cenu v podobě zahraničního studijního pobytu ve Velké Británii. Brno mu nakonec bylo také malé a tak nastoupil jako herec v letech 1969 až 1978 v činoherním souboru Městských divadel pražských.

Hvězda Postráneckého na vzestupu

Jako každý český herec, i Václav tíhnul k angažmá v Národním divadle. To se mu podařilo již roku 1979. Velké pocty se mu dostalo v devadesátých letech, kdy zasedl jako funkcionář Herecké asociace, která mimo jiné uděluje herecké Ceny Thálie. Mezi léty 2005 až 2011 dokonce zastával funkci prezidenta asociace. Pro svůj charakteristický hlas je Postránecký také oblíbeným dabérem, za což byl v roce 2005 také odměněn Cenou Františka Filipovského za nejlepší mužský dabérský výkon ve francouzské filmové komedii Zločin v ráji. Jeho hlas znají čeští diváci ale také z rozhlasového vysílání.

Filmové a televizní role nejen na Nově

Václav Postránecký ztvárnil mnoho filmových rolí, vyberme jen ty nejzásadnější a nejznámější. Poprvé se ukázal ve filmu v roce 1975, jako Přemek Tvaroh ve filmu Byl jendou jeden dům. V legendárním rodinném filmu z roku 1983 S tebou mě baví svět si zahrál dirigenta Michala a roku 1992 ve filmu Černí baroni zase nezapomenutelného generála. Hrál i v několika filmech, které produkovala televize Nova. Jedná se například o roli Michalici, otce hlavní ženské postavy Klárky z úspěšného filmu Bobule natočeného v roce 2008 a rok na to v pokračování filmu 2Bobule. Již dříve si zahrál ve filmu Jak se krotí krokodýli. Jeho aktuální velkou rolí je pan dokror MUDr. Jan Panenka ze seriálu Doktoři z Počátků.