Sígři ve výslužbě

Jde o další ze seriálů televize Nova, tentokrát je zaměřený na zábavu a skryté kamery. V jednoduché zásadě jde o to, že se skupina důchodců, ve vedení s Evou Holubovou, která diváky celým pořadem provází, rozhodla bavit se nachytávkami a náhlými reakcemi náhodných pocestných.

O pořadu

Jak už bylo napsáno, jde o ne zcela nový druh zábavného pořadu. Nové a zvláštní je ovšem jeho provedení. Pořady, kdy jsou obyčejní chodci na cestě do práce, do školy, na vlak nebo jenom na obyčejnou procházku natáčeni skrytou kamerou, jsou českému publiku velice dobře známé. A tím je myšleno na domácí i zahraniční pořady. Případy, kdy se najednou z ničeho nic někdo začne ptát na podivné věci, bavit se o něčem zcela nevhodném veřejnosti nebo vytahovat zcela neobvyklé předměty z kapes, jsou naprostým klišé těchto pořadů. Konec konců, kdo si vzpomene na jeden z našich českých filmů o mladém básníkovi a studentovi medicíny, i tam se vyskytly podobné záběry v jedné ze scén, kdy pomáhá svému kamarádovi. Ale chvíle, kdy tyto věci dělají ne mladí lidé ale důchodci, je naprostým překvapením pro široké publikum a celý projekt tak získává nový vtip. Průvodce nám v tomto krátkém seriálovém pořadu dělá energická Eva Holubová.

Kdo jsou ti sígři

Jako vysloužilí, ale rozhodně ne vyhaslí po stránce humoru ani energie, sígři se nám představují pod svými křestními jmény, vedoucím skupiny vtipálků v důchodu je Eva Holubová. Evička tvoří divákům takového průvodce a komentátora celého projektu a ostatními sígry je označovaná jako „sígr v záloze“.

Zajímavosti o pořadu Sígři ve výslužbě

Televizní stanice Nova se nechala slyšet, že tento pořad netočil přes šest set scének, v nich bylo použito více než šest set originálních kostýmů a stejně tak i rekvizit. Naši vysloužilí sígři údajně zaznamenali přes neuvěřitelné tři tisíce osm set tisíc lidí při jedné ze svých, chvílemi až pubertálních, nachytávek.

Námět a výroba seriálu

Už bylo řečeno, že tyto sketchové pořady jsou publikem velice oblíbené pro svou jednoduchost a vtip založený na okamžité reakci kolemjdoucích. Není divu: využívá se jak kostýmů, tak rekvizit a základem je jenom schovat kameru tak, aby o ní nevinná oběť neměla sebemenší tušení. Pak už stačí jenom vyslat „sígra“ a čekat, co se bude dít. Nápad zařadit do zábavných scének jako hlavní aktéry důchodce ovšem není z české hlavy. Originální nápad ekvivalent našich českých sígrů má původ v ne příliš vzdálené Belgii. Zde se tento seriál jmenoval Benidorm Bastards. Tento zábavný pořad se dočkal několik ocenění, dokonce i na mezinárodním festivalu EMMY v roce 2011.

Scénáristou celého projektu je Michal Wondreys, ten tvrdí, že ačkoliv seriál není originál a vychází z belgického pořadu, nešlo pouze o bezmyšlenkovité okopírování scének a jejich přetočení s jinými herci i jejich náhodnými kolemjdoucími. Tvrdí, že každý národ má svůj vlastní humor a je tedy třeba si celý pořad i jeho scénář přizpůsobit. Za zmínku také stojí americká verze pořadu nazvaná Sígři ve výslužbě: Made in USA, ta je vysílána na vedlejší stanici Smíchov.

Kdy sledovat seriál

První a premiérové vysílání tohoto pořadu se uskutečnilo v roce 2013 o letních prázdninách. Vysílání bylo velice krátké, neboť celý projekt má pouze osm dílů, trvalo tedy od konce června do zhruba půlky srpna. Každý z takových dílů měl v průměru třicet minut nabitých vtipem a smíchem.

Sledovanost pořadu byla, jak se dalo čekat, nejvyšší u prvního dílu, kdy přesáhla jeden milion diváků, další díly měli v průměru kolem osmi set diváků ve věkové kategorii od patnácti do padesáti čtyř let.