Rudolf Hrušínský mladší

Dá se říci, že rodina Hrušínských je filmová. Ba co víc, jméno Rudolf Hrušinský nosí hned tři herci stejné rodiny a tak se občas pletou. Rudolf Hrušínský mladší se narodil pátého října roku 1946 v Praze. Je synem slavného českého herce Rudolfa Hrušínského staršího a otec Rudolfa Hrušínského nejmladšího.

Studia a počátek herectví

Rudolf tíhl k umění a tak hned po odchození základní školy nastoupil na studium do Státní konzervatoře v Praze. Zde se věnoval hře na akordeon a klavír. Po maturitě ovšem přešel na Divadelní akademii múzických umění v Praze a nastoupil tak do stup svého otce, v té době již uznávaného herce. DAMU absolvoval v roce 1974 a prvního vystoupení v divadle se dočkal v pražském divadélku Ateliér. Od roku 1978 poté dvacet let hrál a působil v Činoherním klubu. Vedle rozhlasu a dabingu se stále věnuje hraní, zejména v Divadle Bez zábradlí.

Velké české filmy a ve stínu otce

Několikrát si zahrál i po boku svého otce ve filmech jako jsou například Postřižiny, Slavnosti sněženek nebo Vesničko má středisková. Mohlo by se zdát, že to mohla být příjemná a klidná spolupráce, kde otec na svého mladého a nezkušeného syna dohlíží, pomáhá mu a třeba ho i ochraňuje. Opak ej ale pravdou. Před kamerou spolu měli velmi profesionální, strohý a tvrdý vztah.

Rudolf Hrušinský mladší si zahrál v mnoha filmech., namátkou vybrané: Signum laudis, komediálních filmech jako například Černí baroni, Jára Cimrman ležící, spící, Rozpuštěný a vypuštěný. Nebo ve filmech Dobří holubi se vracejí, Obecná škola, Akumulátor 1, Knoflíkáři. Mezi jeho poslední filmy patří Obsluhoval jsem anglického krále nebo prázdninový film Ulice, který produkovala televize Nova.

Nesmrtelné role Rudolfa Hrušinského

Rudolf Hrušinský za svou kariéru filmovou i seriálovou ztvárnil několik nesmrtelných rolí, jako například patologa Slavíčka ve filmech Byl jednou jeden polda (a navazující). Dnes jej diváci mohou obdivovat hlavně v seriálu televize NovaUlice. Zde hraje domovníka hlavního bytového domu, v němž bydlí hned několik stěžejních rodin, kolem kterých se točí děj seriálu. Jeho postava jménem Vlastimil Pešek je navíc stejně vášnivý rybář, jako sám Rudolf Hrušinský v reálném soukromém životě. Ostatně, i tato vlastnost pochází již od jeho otce.