Rady ptáka Loskutáka

Jedná se o seriál s kutilskou tématikou z produkce TV Nova. Pořad se zabývá technikami, radami a různými metodami, jak si usnadnit práci na zahradě i doma. Na své si mezi diváky přijdou kutilové, kuchaři, výtvarníci, zahradníci i chovatelé. V některých reportážích jde o účelnost a praktičnost věci v jiných o potěchu estetického cítění.

Pořad Rady ptáka Loskutáka mají vlastní ateliér, kterým je postupně s každým dílem vylepšovaný, opravovaný a přikrášlovaný dům. Dá se říct, že pořad dal tomuto domu skutečně ducha, jež vypovídá o užitečnosti a praktickém využití jednotlivých reportáží. Ty však nejsou všechny natáčeny na tomto místě, neboť některé z nich vyžadují pro praktickou ukázku přístup ven.

Tipy na reportáže navíc nenavrhuje jenom tým TV Nova ale především i sami diváci. Zaslat redakci návrh na natočení svého zajímavého nápadu nebo zlepšováku může kdokoliv.

Výroba a moderátoři pořadu

Zodpovědnou osobou za vedení projektu je Hynek Lorenc. Na scénáři se podílí tým TV Nova, do kterého patří například Jana Rolicová, Jan Eliášek a Robert Lubena.

Jak už bylo napovězeno pořadem nás provází sourozenecká dvojice Gondíkových. Adéla a Dalibor Gondíkovi jsou tvářemi všech dílů Rad ptáka Loskutáka už od samého počátku vysílání. Dalo by se říct, že tato moderátorská dvojice si v tomto projektu střihla hlavní roli, časem přibyly i pomyslné vedlejší role, v nichž se objevují další reportéři televize Nova. Diváci se tak mohou při sledování jednotlivých reportáží těšit třeba na Ivetu Kořínkovou, Martu Ondráčkovou, Pavla Svobodu, Tomáše Krejčíře nebo Stanislava Borkovce.

Co očekávat v reportážích Rad ptáka Loskutáka

Jak už bylo v úvodu článku nastíněno, pořad se týká především rad pro zvelebení domu, šatníku i zahrady. Tím vlastně pořad divákům ukazuje i návrh na udržení si dobré nálady, protože není lepšího prostředku než si ji vyvolat radostí a pocitem z dobře vykonané práce.

Pořad funguje celoročně, což jistě potěší všechny zahradníky, protože venku je práce neustále, jen se sezóně mění její druh. Pravidelně se tu publikum dozvídá od různých odborníků a nadšenců kdy a jak správně sázet a starat se o různé druhy rostlin, jak pěstovat zeleninu, aby dosahovala co nejlepších kvalit, jak se starat o bylinky, jak správně roubovat, zastřihávat a postřikovat stromky. Stejně tak se může publikum inspirovat i nápady na co nejjednodušší zazimování své zahrádky.

Pořad se však nevěnuje jenom zahradě ale i aktivitám, které lze provádět v teple domova. K takovým reportážím je obvykle přizván host, který spolu s moderátorskou dvojí svůj nápad předvede a vysvětlí divákům u televizních obrazovek. Příkladem takové aktivity může být třeba vaření, protože je v tomto pořadu ukázáno, jak co nejchutněji uvařit tradiční i netradiční a mnohdy dokonce až exotické pokrmy. Další domácí téma z pravidelných reportáží jsou rukodělné práce jako je třeba malba na textil, savování, batika a korálkování.

Často se také objeví nápad, jak ve svém bytě zvelebit už starší a opotřebené věci, abychom je kvůli jejich vzhledu nemuseli vyhodit. Část pořadu se věnuje i radám v péči o domácí mazlíčky, mnohdy však nejde o zcela tradiční a oblíbené miláčky jakými jsou bezesporu kočka nebo pes.

O vysílání pořadu

Tento projekt plný užitečných návodů a tipů pro nadšence skoro jakéhokoli hobby byl do vysílání televize Nova zařazen v roce 2001 a i přes občasnou „vysílací dovolenou“ ho diváci mohou sledovat na svých obrazovkách i nyní. Jak v minulosti tak i dnes je tento pořad v programu uveden ve víkendových odpoledních hodinách.

Doba trvání jednoho dílu je necelá hodina. Starší díly nebo jednotlivé reportáže si navíc diváci mohou sami vyhledat na internetu. Vše je možné dohledat v archivu televize nova, ale jednotlivé reportáže se vyskytují i na neoficiálních stránkách fanoušků.