První krok

Jedná se o další český seriál televize Nova. Oproti většině již známých a oblíbených seriálů této televizní stanice, jako je například Ulice nebo Ordinace v růžové zahradě, je tento seriál co do počtu dílů výrazně kratší. V roce 2009 bylo natočeno a následně od února roku 2012 odvysíláno stanicí Nova pouhých třináct dílů o průměrné délce trvání jednoho dílu sto minut. Všech třináct dílů tohoto seriálu bylo pod názvem „Prvý krok“ premiérově odvysíláno od září do prosince 2009 na slovenské televizní stanici Markíza a teprve po prodlevě dvou let, jak je uvedeno výše, byl seriál představen i českým divákům. Uvádí se, že jednotlivé díly sledovalo pravidelně na stanici TV Nova přes sedm set tisíc diváků. Úvodní písní tohoto krátkého seriálu se stala skladba nesoucí název Tančím svůj sen.

Námět a tvorba seriálu

Existují dva názory na to, jak seriál vznikl. Prvním z nich je, že je seriál točen na motivy rumunského seriálu společnosti Media Pro Management, kterou stejně jako Novu vlastní společnost CME. Druhou domněnkou je, že je tento seriál točen na motivy španělského seriálu Un Paso Adelante, který je stejně jako náš seriál točen v prostředí taneční akademie a provází nás životem jejích studentů a profesorů.

Na co se můžeme těšit

Cílovou skupinou, pro kterou je tento seriál určen, jsou bezesporu mladí lidé, neboť i samotný seriál je z prostředí nových studentů prvního ročníku taneční akademie. Seriál je hravý, plný odlehčeného humoru a zábavy z prostředí studentského života. Nejde však jen o přehlídku vtipnosti, neboť spolu s hlavními hrdiny zde prožíváme i jejich životní zvraty, zlomená srdce a stavy plné beznaděje při náročném studiu, kde je nedostatek talentu a ctižádosti neodpustitelným prohřeškem. Jak už bylo napovězeno, studium na taneční akademii Kláry Jakubské není procházkou růžovým sadem, není lehké se na ni dostat a není samozřejmé, že ji všichni přijatí dokončí. Navíc je předpokládáno, že kariérního postupu ve světě tance se dočkají pouze dva až tři nejlepší absolventi tohoto oboru, proto se studenti musí velice snažit svůj talent rozvíjet, denně na sobě pracovat a posunout se za své vlastní hranice. Sledujte nelehký život múzou políbených studentů i jejich učitelů. A jak už téma seriálu samo napovídá, setkáte se zde s hudebními, hereckými a především i tanečními vystoupeními všech různých kategorií a žánrů. Velkým překvapením je také vystoupení bratří Bubeníčků, kteří svolili si v seriálu skutečně zahrát.

Jak a kde seriál vznikal

Hlavním režisérem celého projektu je Jiří Vejdělek, který zároveň pracoval na scénáři prvních devíti dílů, na zbylých dílech se podepsali především Štěpán Kopřiva a Marek Hlavica. S režií čtyř dílů napomáhal kvůli komplikacím s natáčením také Ján Sebechlebský. Prostředí studentských kolejí i celé akademie bylo vytvořeno ve filmovém studiu v Praze Holešovicích.

Herecké obsazení

Jiří Vejdělej dbal při obsazování rolí především na to, aby herci vypadali přirozeně, uvolněně a profesionálně v každé z uměleckých disciplín (tedy ve zpěvu, hraní i tanci), kterou měli jejich postavy ovládat. Učitelé byli obsazeni takto: Veronika Žilková jako majitelka a ředitelka taneční akademie Klára Jakubská, Pavel Kříž v roli bezstarostného učitele herectví, Klára Issová coby profesorka tance a bývalá tanečnice Adéla, dále pak například Michal Kavalčík, Oldřich Navrátil, Světlana Nálepková nebo Pavla Vitázková.  Mezi studenty se setkáváme s novými mladými talenty jakými jsou například: Šárka Vaculíková v roli hodné ale stydlivé Elišky, Radka Pavlovčinová jako dcera z bohaté rodiny Silvie, Dominik Turza jako sebevědomý a arogantní Robert nebo Filip Cíl jako chudý kluk z Beskyd Tomáš.