Pan Máma

Pan Máma je další ze série českých sitcomů, který byl vytvořen a je vysílán televizní stanicí Nova. Tento sitcom však není originálním nápadem nikoho z produkce zmíněné televize, jedná se o napodobeninu sitcomu britské vysílací stanice BBC Mrs. Brown's boys. První, co vás na tomto filmu upoutá je ústřední postava celého děje. V původním originále seriálu se jedná o Mrs Brown, ta se v české verzi jmenuje Jarmila Beranová a obě tyto role jsou představovány herce s opačným pohlavím. Tvář seriálové paní Beranové se uvolil propůjčit Milan Štendler. Vtipnou skutečností je, že se údajně Milan Štendler líčí rychleji než kterákoliv jiná žena. Proměna herce v Pana Mámu prý maskérům nezabrala více než čtvrt hodiny.

Děj sitcomu

Jak tomu v podobných seriálech už bývá, děj je zaměřen především na rodinu Beranových a jejich životní osudy i každodenní trable. Osamělá vdova starší šedesáti let, paní Beranová, se potýká s problémy svých čtyř už dospělých dětí. Paní Beranová není žádný strašpytel, ve své rodině pevně svírá žezlo tvrdé vlády a nikdy neztrácí hlavu ani pevnou půdu pod nohama. Někdy je tento povahový rys maminky spíše na škodu, maminka je velice tvrdá v jazyku i svých ženských způsobech a ve svérázné a přísné výchově svých čtyř dětí Kateřiny, Huga, Marka a Honzy. Věc je tím horší, že děti už jsou dávno dospělé a jejich „dovýchova“ je tím velice obtížná. Přesto se však díky různorodosti charakterů zdejších postav, a situacích na základě toho vzniklých, nebudeme nikdy nudit.

Herecké obsazení českého sitcomu

Hned v úvodu vámi právě čteného článku jsme prozradili, kdo je ústřední postavou děje a který herec ji ztvárňuje. Protože je však opakování matka moudrosti, připomeneme, že tímto hercem se po náročném castingu nestal nikdo jiný než Milan Štendler v roli maminky čtyř dětí a postarší vdovy paní Beranové. Jako odrostlé děti se nám představují v roli Kateřiny Beranové Vanda Hybnerová,  jako Marek Beran vystupuje Roman Štabrňák, Huga Berana si zahrál Jakub Žáček a Jan Beran byl obsazen Martinem Sobotkou. Poslední z hlavních postav je ještě děda Beran, kterým se stal Rostislav Novák.

Známými tvářemi z řad vedlejších rolí jsou například: Valerie Zawadská, Zdena Hadrbolcová, Berenika Kohoutová, Tomáš Hanák a Vojtěch Záveský.

Námět seriálu Pan Máma

Již bylo řečeno, že nápadem není tento sitcom nijak originální z toho důvodu, že vzešel z britské verze Mrs. Brown's boys. Tento seriál byl v originále premiérově vysílán tvůrčí stanicí BBC roku 2011. Nápad české verze tohoto seriálu je tedy připisován spolu s tím původním tvůrci seriálu Mrs. Brown's boys Brendanu O'Carrollovi. Ten spolu s několika členy své rodiny v původní verzi dokonce sám vystupuje a to v hlavní roli maminky Brownové.

Více o české verzi seriálu, tvůrcích a reřii

Oproti Anglii, kde se tento sitcom dočkal obrovského úspěchu a bylo odvysíláno hned několik jeho sérií, se v naší republice premiérově vysílala řada pouze jedna a nedočkala se od publika příliš kladného hodnocení. Všech šestnáct dílů bylo uvedeno na televizní stanici Nova během posledních pěti měsíců roku 2013. První díl byl odvysílán na konci srpna a ani on ani žádný ze zbylých patnácti dílů se netěšil přílišné vlně  nadšení a sledovanosti. Podle očekávání byl první díl nesoucí název: „Tohle mámy dělaj“ tím nejsledovanějším, vidělo ho přes osm set tisíc televizních diváků.

Scénáristou celé, ne příliš dlouhé, série české verze sitcomu se stal moderátor a reportér televize Nova, kterého znáte hlavně z pořadu 112: v ohrožení života – Jiří Vaněk. Na režisérské židli televizního pořadu Pan Máma se vystřídali hned tři muži a jedna žena. Dámou není nikdo jiný než Markéta Našlehová, mezi pány jde o jména jako Allan Šubert, Jiří Diamaid Novák a Martin Kopp.