Na vlastní oči

Pořad Na vlastní oči vysílala TV Nova mnoho let. Tento pořad byl mezi diváky oblíbený především díky investigativním reportážím, které odhalovali divákům Novy mnoho kauz z oblasti politiky a financí. Kromě toho se reportéři tohoto pořadu vraceli k mnoha zatím ne zcela vyřešením kriminálním činům, snažili se odkrýt pozadí nejrůznějších záhad a také do svých reportáží zahrnovali zajímavé lidské osudy. Jednalo se o velmi originální pořad s velmi širokým spektrem do jisté míry skandálních témat, která měla šanci zaujmotu televizního diváka Novy.

Vysílání pořadu Na vlastní oči

Tento televizní pořad byl vysílán mezi léty 1994 a 2009. Když v dubnu roku 2009 oznámilo vedení televize Nova, že bude pořad na nějaký čas vyřazen z programu, mělo se jednat pouze o několik měsíců, během kterých měla být podoba pořadu inovována, aby byla pozastavena klesající sledovanost. Nakonec trvalo téměř tři roky, než se pořad na televizní obrazovky vrátil. Vysílání Na vlastní oči bylo znovu zahájeno v září roku 2012. V listopadu roku 1213 oznámila televize, že publicistický pořad Na vlastí oči opět končí.

Informace o pořadu Na vlastní oči

Tento publicistický pořad je známý především tím, že divákům televize Nova odhaluje největší prohřešky české společnosti. Když byl pořad roku 1994 vysílán poprvé, jednalo se o něco zcela nového v prostředí české žurnalistiky nevídaného.

Pro vedení Novy bylo hlavním úkolem pořadu zaujmout co největší počet diváků, aby televize vydělávala. Tvůrci pořadu většinou věřili v ušlechtilejší cíle. Podle nich bylo jejich primárním úkolem pomoci obyčejným lidem prostřednictvím upozorňování na špínu, která se v české společnosti objevovala. Možnosti řešení tedy přinášeli jak nevinným lidem, kteří se objevovali v jejich reportážích, tak lidem u televizních obrazovek, když je seznamovali s možnými úskoky politiků atd. Největší přínos pak tento pořad poskytl kriminalistům při řešení mnoha zločineckých kauz.

Nejznámější kauza v reportážích pořadu Na vlastní oči

Velkou pozornost si tento pořad zajistil reportážemi o kauze takzvaného Berdychova gangu. Zkušenosti z vyšetřování a tvorby reportáží zúročil Janek kroupa společně s Josefem Klímou, když se rozhodli, že použijí kauzu Berdychova gangu jako námět pro seriál TV Nova Expozitura.

Tvůrci pořadu na Vlastní oči

Nejvýznamnějšími iniciátory pořadu byli Josef Klíma, Radek John a Marcela Sobotková. Radek John mohl být dlouhá léta považován za tvář pořadu. Marcela Sobotková zastávala post dramaturgyně, byla ovšem také reportérkou. Tato žena v mládí studovala právo, později však přešla žurnalistice.

Josef Klíma, který chtěl být v mládí muzikantem, je považován za zakladatele investigativní žurnalistiky v České republice. V pořadu na vlastní oči účinkoval od samého počátku (neboť jej pomáhal zakládat) až do konce. Josef Klíma je známý také jako spoluzakladatel a bývalý šéfreportér časopisu Reflex. Výsledkem dlouholeté práce Josefa Klímy je více než čtyři sta reportáží, z nichž se staly slavné především reportáže o Jiřím Kajínkovi, ale také mnoho knih – romány a sbírky fejetonů.

Dalšími reportéry, kteří se podíleli na tvorbě jednotlivých dílů pořadu Na vlastní oči, patří například reportér Lukáš Landa, Jakub Kalenský, Janek Kroupa, Jan Moláček a reportérky Markéta Chaloupská a Karolína Lišková. Většina z tvůrců pořadu patří mezi významné české investigativní novináře.

Investigativní žurnalistika

Investigativní žurnalistika patří mezi nejnáročnější odvětví žurnalistické práce. Tato práce totiž zahrnuje především práci v terénu, novináři nebývají zaměstnáni u žádného média a pracují na volné noze – díky tomu se nemusejí na nikoho ohlížet a mohou být zcela objektivní. Nevýhodou této práce je, že vyšetřování jediného tématu může žurnalistovi zabrat klidně i několik měsíců, během kterých neodevzdá jediný článek, za který by mohl dostat zaplaceno.