Kriminálka Anděl

Jedná se o nejnovější kriminální seriál z dílny televize Nova, se slovenskou koprodukcí televize Markíza a společnosti DNA Production, který se těší velkému zájmu a oblibě publika. Seriál se začal natáček začátkem jara roku 2012. A poprvé ho na obrazovkách diváci mohli spatřit koncem léta 2008. Kriminální seriál se doposud dočkal čtyř uveřejněných sérii. Poslední série se vysílala od začátku dubna tohoto roku. Kriminálka je inspirovaná motivy světových kriminálních seriálů a zločinecké podsvětí naší stověžaté matičky měst - Prahy. Tento seriál je mezi seriály televize Nova a celkově mezi českými seriály s kriminálními motivy úplnou novinkou. Jak už bylo řečeno přivádí nás do našeho hlavního města, které ukazuje nejen v jeho největší kráse, ale odhaluje především tu stránku temnou, plnou intrik, nástrah, zlodějiny a dokonce vražd. Záběry v seriálu jsou akční a ukazují něco ze skutečné práce našich policistů, dokonce jsou inspirovány skutečnými případy, které policie musela řešit. Producentka tohoto seriálu, Klára Follová, se dokonce nechala slyšet, že se mohou diváci těšit na záběry točené zcela novými technickými prostředky a zpracované nejmodernější grafikou. Nové triky prý předvádí v tomto seriálu i maskérský tým TV Novy.

O ději Kriminálky Anděl

Tento pořad je původním českým seriálem, který se inspiroval reálnými případy, jež řešili naši kriminálisté. Případy jsou povětšinou zasazeny do prostředí hlavního města. V každém z dílů se divákům odhaluje jeden z takových případů, který řeší smyšlená krimiální policie nesoucí název Anděl. Vedoucím oddělení je zkušený Ivan Tomeček, šéfuje kriminalistům Tomáš Benkovský, Oliver Hajn, Rudolf Uhlíř a Jana Chládková. Další z důležitých postav je patolog Karel Benkovský a ředitel oddělení Milan Horký.

Herecké obsazení seriálu

V roli majora Ivana Tomečka se představí Martin Stropnický. Kapitána Tomáše Benkovského si zahrál David Švehlík a kapitána Olivera Hajna ztvárnil Marek Taclík. Představitelkou psycholožky a kapitánky Jany Chládkové se stala Helena Dvořáková. Další významnou postavou je dokumentarista Rudolf Uhlíř a toho si zahrál Michal Novotný. Dále se nám představují dva soudní lékaři a jsou jimi Karel Benkovský v podání Ladislava Freje a lékař Macha jako Martin Hofmann. Mach se vyskytuje v několika dílech prvních tří sérií místo Karla Benkovského, Mach se více objevuje i ve čtvrté sérii. V prvních třech sériích se nám objevuje i postava plukovníka Martina Horáka, kterou ztvárnil Miroslav Mejzlík. Podplukovnici Dagmar Kopeckou si od začátku třetí série zahrála Ivana Chýlková. Od nejnovější čtvrté série se začínají objevovat také dvě nové postavy, jsou jimi vyšetřovatelka Lýda jako Jana Pidrmanová a vedoucí kriminálky Věra Beránková, kterou ztvárnila Zlata Adamovská.

O seriálu a jeho výrobě

Tento pořad se svým žánrem přiřazuje ke krimi seriálům, byl natočen českou televizní stanicí Nova a natáčen byl na území České republiky a to konkrétně na území hlavního města Prahy. Mezi Dramaturgy známe jména jako David Musil, Jaroslav Sedláček a Jan Šprincl. Uměleckým vedoucím celého projektu se nestal nikdo jiný než Tomáš Feřtek. Serál se dočkal zatím čtyř řad s celkovým počtem dílů čtyřicet pět při průměrné délce jednoho dílu pětapadesát minut. Za kamerou se vystřídali Vladimír Holomek spolu s Tomášem Juríčkem. Z producentů uvedu dvě nejznámější jména jakými jsou Daniel Severa a Klára Follová. Hudbu k seriálu společně vytvářeli Jan Muchov, Slávo Solovic a Muchal Novinski.