Koření

Koření je pořad zaměřující se na cestování, na zajímavosti a nové zprávy ze světa. Ukazuje divákům zvyklosti a tradice jiných a mnohdy i velice vzdálených kultur. Reportéři tohoto pořadu divákům představují nejen místní jídlo, ale především i každodenní rutinu, která se často až překvapivě liší od té naší, protože to, co je normální pro nás, může být na druhé straně zeměkoule naprosto nezvyklé. Tento publiku mnohdy dokazuje, že svět, v němž žijeme, není tak malý na to, aby nás přestal překvapovat a udivovat.

Co je to za pořad

Svým žánrem se řadí k publicistickým pořadům televize Nova, příkladem dalšího takového pořadu je třeba Objektiv nebo Víkend. Právě svým žánrem a poskytováním neustále nových informací, objevů a skutečností se Koření stalo jedním z nejoblíbenějších publicistických televizních pořadů na našich televizích. Koření je pravidelně vysíláno na televizní stanici Nova od března 2005 a od samotného začátku se po celá ta léta těší velké divácké oblibě. Každý díl skvěle vystihuje atmosféru místa a dokáže diváka plně zaujmout a vtáhnout do cestovatelské nálady, pravidelné víkendové sledování může být tedy nejen dobrým zdrojem nového poznání ale také odpočinku a relaxace.

Kdo se na pořadu podílí

Vladimír Kouba je osoba zodpovědná za vedení projektu a autor nápadu celého pořadu. Zastává zároveň funkci šéfa zahraničního zpravodajství.

Pořadem nás pravidelně provází dvojice mladých moderátorek Martina Háchová a Dana Řeháčková, tyto reportérky jsou příjemné nejen pro oko ale také svým vystupováním. Uvedení i výklad k jednotlivým reportážím je podáván poutavou a srozumitelnou formou. Obě moderátorky se spolupodílí na tvorbě scénáře k jednotlivým dílům, na těchto scénářích s nimi pracují ještě Michaela Šmídová a Lucie Pazderková.

Redakce televize Nova se snaží v nepříliš vzdálených oblastech vůči naší republice natáčet sama. Pro získání ostatních obrazových prostředků k vytvoření reportáží spolupracuje televize s agenturami, jakými jsou například Reuters nebo APTN.

O čem se vysílá

Celý pořad je, jak je uvedeno výše, provázen srozumitelným a poutavým komentářem reportérek a to včetně jednotlivých reportáží. Každá z dokumentárních reportáží je zaměřena na jinou zeměpisnou oblast a přináší nové poznatky nebo zajímavosti ze zdejšího světa kultury. V některých reportážích se výklad věnuje spíše poznatkům o místní kuchyni a zvyklostem při stolování, v jiných se redakce zaměřila více na kulturní svět dané země – dozvídáme se, jaké se tu slaví svátky a jakým způsobem taková oslava probíhá, jaké náboženství se zde uctívá, jak se v cizích zemích jako turista chovat, abychom neurazili domácí zvyky, a jaké jsou v tamní destinaci nejlepší turistické atrakce. Většinou se dozvídáme i zajímavosti ze světa moderní medicíny, starých léčebných metod a přírody jako například o nerostném bohatství, o domácích zvířecích druzích a zdejší květeně. Sledovat pravidelně koření je skvělý způsob, jak se divák může udržovat v obraze o kulturním dění ve světě a rozvíjet si vlastní obzory poznání. Součástí každého dílu Koření je navíc divácká soutěž, která obsahuje jednu soutěžní otázku a tři uzavřené odpovědi. Diváci Novy pak mohou své typy zasílat pomocí svých mobilních telefonů a soutěžit tak o předplatné některého z naučných časopisů. Správná odpověď spolu s výhercem je vždy zveřejněna v dalším díle.

Vysílání Koření

Každý díl obsahuje průměrně dvanáct reportáží a jejich vytváření je nepřestávající koloběh, protože pořad má pravidelné týdenní vysílání už od roku 2005. Délka jednoho dílu se pohybuje kolem šedesáti minut. V současné době se můžete na Koření těšit každé sobotní dopoledne.