Jan Čenský

Velmi známý český herec Jan Čenský se narodil prvního května roku 1961 v Praze a proslavil se již v mládí a to jako nadějný herec princů a pohádkových hrdinů. Ale jeho herecká kariéra nabízí mnohem více.

Jan Čenský není a nebyl pouze herec. V mládí byl aktivním sportovcem, věnoval se hlavně běhu. Byl také členem sportovního klubu Bohemians. Čímž je asi také jasné, komu by fandil ve fotbale. Ke cti Jana Čenského patří jednoznačně i jeho signování petice Několik vět.

Jan Čenský jako herec

Honza Čenský se naprosté většině diváků spojuje hlavně s představou princů a dnes, v pokročilém dospělém věku, s postavami králů. Jan hraje již od mládí ale také komediální a vážné dramatické role. Ke své první roli v televizním pořadu se dostal již ve druhém ročníku studia konzervatoře. Diváci televize ho mohli spatřit v roli šatnáře v inscenaci Mapa zámořských objevů.

Herecká studia

Jan Čenský k prezentačnímu umění tíhl již odmala. Už jako malý chlapec chodil do Chlapeckého sboru Pražského mužského sboru FOK, kde pod vedením dr. Blanky Kulínské zpíval. K vyučení řemeslu nastoupil do pobočky kolínských tiskáren v Praze, kde se učil knihařem. Zároveň po večerech docházel na Lidovou konzervatoř pro pracující. Zde ho učil a ke zkouškám na Státní konzervatoř připravoval mimo jiní i Ivan Vyskočil.

Na státní konzervatoř se dostal hned napoprvné a vystudoval zde obor hudebně dramatický. V té době mu dělali spolužáky například Lukáš Vaculík, Gustav Bubník nebo Ondřej Vetchý. Jeho učitelé byli přitom stejně zvučného jména: Jaroslava Adamová nebo Václav Hudeček. Už za studií bral příležitostné role a diváci jej mohli vidět například v divadle Kladně, v pražském Realistickém divadle nebo v „Mekce“ všech českých herců – v Národním divadle.

Jan Čenský jako herec TV Nova

Jan Čenský a jeho herecká kariéra kulminovala hlavně v divadle a filmech, ale už několik let je úspěšným a oblíbeným hercem, který se chopil role doktora v seriálu televize NovaOrdinace v Růžové zahradě. Zde hraje gynekologa a manžela své herecké kolegyni Daně Morávkové, která hraje také doktoru. Zajímavé je, že s Danou nesdílí manželství jen v Ordinaci v Růžové zahradě, ale také v reálném soukromém životě.