Ilona Svobodová

Česká divadelní, filmová i televizní herečka Ilona Svobodová hrála v řadě filmů i televizních seriálů – nejvýrazněji na sebe v poslední době upozornila především v jednom ze stěžejních seriálu televize Nova Ulice. Filmový diváci mohou znát její hlas z mnoha česky dabovaných zahraničních filmů.

Mládí a studium Ilony Svobodové

Ilona Svobodová pochází z Kladna, kde se narodila v červnu roku 1960. Od dětství byla umělecky nadaná a docházela do mnoha zájmových kroužků – věnovala se herectví, hře na klavír, zpěvu a tanci. Kromě těchto uměleckých disciplín provozovala také gymnastiku. V roce 1982 dostudovala konzervatoř v Praze – už v té době za sebou měla několik filmových rolí.

Nejzajímavější z filmů, ve kterých se v té době objevila, je pravděpodobně snímek režiséra Františka Vláčila Hadí jed, který získal v roce 1982 hlavní cenu na Filmovém festivalu pracujících. Pokud se zaměříme na divadlo, po dokončení školy získala angažmá v Realistickém divadle, kde hostovala již během studí. Zde vydržela celých čtrnáct let a poté se zapojila do souboru Divadla v Dlouhé.

Ilona Svobodová v televizních seriálech

Mezi jejím seriálovým obsazením nalezneme například seriály Návštěvníci, Slavné historky zbojnické, Druhý dech, Strážce duší nebo Náměstíčko. Většina televizních diváků zná Ilonu Svobodovou především jako Jitku Farskou, jednu z postav divácky oblíbeného seriálu Ulice, jehož stále další díly jsou pravidelně zařazovány do programu televize Nova.

Dabování a Ilona Svobodová

Mezi herečky, jimž Ilona propůjčuje svůj hlas patří například Michelle Pfeiffer, Sharon Stone  nebo také Demi Moore. Čeští diváci ji mohli slyšet například ve filmu Číslo 5 žije nebo Nekonečný příběh 2. Za svou práci při dabování zahraničních filmů pro české diváky byla také nominována na cenu TýTý.

Ilona Svobodová ve filmu

Ve filmech se Ilona Svobodová objevovala spíše během svého mládí. Většinou získávala role v televizních pohádkách. Dnes se podílí především na dabingu pro televizi.

Zajímavosti

Mezi zájmy Ilony Svobodové patří cestování, které koresponduje s její zálibou v zahraniční kuchyni. Protože má ráda také dobré víno, dává často přednost francouzským a italským pokrmům.