Farma

Na prázdniny roku 2012 si TV Nova přichystala pro své pravidelné diváky řádnou letní televizní zábavu. V rámci jejího vysílání mohli lidé, kteří k přírodě a zemědělství nemají blízko, poznat, že farmaření není nic lehkého. Jednalo se o pořad Farma, což byla reality-show, kde dostalo dvanáct typicky městských lidí zastávající rozdílná povolání těžký úkol uživit se prací na farmě.

Vysílání pořadu

Reality-show Farma vysílala televize Nova od 24. června až do 26. 8. roku 2012. Každou neděli, pondělí, úterý, středu a čtvrtek bylo možné shlédnout premiérový díl. Ze všech dvanácti soutěžících byl vybrán vítěz po šestačtyřiceti odvysílaných dílech. Pořad se dostával na obrazovky v hlavním vysílacím čase (na TV Nova nastává tento „primetime“ ve dvacet hodin a dvacet minut).

Informace o pořadu Farma

Dvanáct soutěžících, mezi kterými bylo šest mužů a šest žen, se díky tomuto pořadu ocitne na statku mimo civilizaci. Do této usedlosti není zavedena elektřina ani voda, nejedná se o žádný pohodlný hotel a soutěžící tu tak nenaleznou ani postele nebo dokonce splachovací záchod (o internetovém připojení nemluvě). Těchto dvanáct lidí různého věku, názorů, povolání, ale také charakteru spolu muselo žít celých devět týdnů pod jednou střechou a měli za úkol zvládnout nelehký život na samotě, což zahrnovalo pěstování různých plodin, starost o zvířata a další farmářské povinnosti. Soutěžící byli postupně vyřazováni v takzvaných duelech a na konci zbyl pouze jeden. Jen poslední „přeživší“ získá hlavní cenu – milion korun.

Protivníka soutěžících však neztělesňuje pouze příroda a ztráta pohodlí, na které jsou z města zvyklí. Všichni si musí také poradit s povahami svých protivníků, neboť vyhrát může jen jeden. Vítězem se stane ten, kdo nejlépe odolá náročným podmínkám a dokáže se poprat jak s osobnostmi ostatních soutěžících, tak s vlastním charakterem. Celou reality-show diváky provázela známá moderátorka Tereza Pergnerová.

Pravidla hry

Reality-show Farma má týdenní režim. Začíná se v pondělí, kdy za soutěžícími přijde zkušený farmář, který se stane jejich pomocníkem a učitelem. Soutěžící od něj dostanou úkoly, které musí celý týden plnit. Za úspěšné splnění zadaného úkolu je farmář odmění (mince, zvíře, jídlo). Pokud se stane, že neuspějí, přicházejí na řadu sankce.

Na každý týden je také zvolen jeden člověk z řad soutěžících, aby zastával místo vedoucího, který rozdává ostatním práci. Kromě toho určí dva sluhy (muže a ženu) – tito dva soutěžící mají život na farmě na jeden týden ještě více ztížený, nemají právo jíst u stolu a musí spát ve stodole.

Na konci týdne opustí farmu jeden ze dvou „duelantů“ – jedná se vždy o jednoho ze sluhů a toho, koho si tento sluha zvolí jako protivníka. Protivník zvolí disciplínu, ve které se oba soutěžící střetnou. Vyřazovací duely probíhají v neděli, poražený opouští farmu a ztrácí šanci na výhru jednoho milionu korun.

Moderátorka Tereza Pergnerová

Moderátorku Terezu Pergnerovou si mnozí mohou pamatovat například z hudebního pořadu televize Nova Eso, který moderovala, nebo také z reality-show televize Prima VyVolení. Kromě moderování se Tereza věnuje také zpěvu. Tereza Pergnerová, které se narodila v červnu ruku 1974, má nedostudovanou hudební konzervatoř. Od roku 1991 moderovala v radiu (rádio Golem), v roce 1994 se objevila také v České televizi jako moderátorka hitparády MC1. V hudebním pořadu Eso působila až do roku 1998.

Úspěchy v zahraničí

K přípravě tohoto pořadu přimělo televizi Nova pravděpodobně to, že jsou reality-show podobného typu oblíbené v mnoha evropských státech. S úspěchem se například setkal tento pořad na Slovensku.