Expozitura

Expozitura je nový seriál televize nova, který si velmi rychle získal silnou oblibu u diváků Novy. A to je dobře – vždyť se jedná i o ten nejdražší seriál v novodobé historii televize na našem území. Seriál tv Nova Expozitura zprostředkovává divákovi příhody a případy okolo speciální policejní jednotky, jejíž hlavním úkolem je boj proti korupci a organizovanému zločinu.

Expozitura a její dějová linie

Všechny moderní seriály mají jedno společné – ústřední motiv, který se nese každou kapitolou a vlastně spojuje všechny předešlé díly. Celou sérií diváka provází motiv propojení nejvýznamnějších detektivů elitní jednotky Expozitury se samotnými zločinci. Tím vzniká silný gang, který postupem času získává kontrolu nad skupinami zločinců a gangsterů, a to i nad velkými rybami. Vraždy, vydírání, vysoká hra korupce a gangů a boj proti nim – to je Expozitura.

Nejdřív Na vlastní oči, pak i seriál Expozitura

Úspěch Expozitury určitě tkví i v její uvěřitelnosti. Ta není náhodná – však se na scénáři podíleli úspěšní a známí investigativní novináři Janek Kroupa a Josef Klíma. Díky nim byl seriál natočen na motivy reálných zločinů nedávné české historie. Představované zločiny nejsou tedy smyšlené a jednotlivé epizody čerpají z pravdivých událostí. A nosná myšlenka, výše naznačená, si zakládá na takzvaném Berdychově gangu.

Tyto příběhy přitom nejsou televizi Nova cizí. Většina nápadů a scénářových návrhů, které se nakonec dostaly do epizod Expozitury, totiž původně vznikaly jako reportážní skici do investigativního pořadu TV Nova Na vlastní oči. A to už byl jen krůček od nápadu Janka Kroupy adaptovat tématiku Berdychova gangu do hraného seriálu.

Premiéra a vysílání seriálu

S takto našlápnutým a napínavým seriálem se mohli diváci prvně setkat v září roku 2011. Seriál Expozitura režíroval Petr Kotek a Ivan Pokorný. První díl nesl název Volavka, který dal nahlédnout do pozadí obchodu s bílým masem. S napětím jej sledovalo přes jeden a půl milionu diváků – což je neuvěřitelná polovina všech diváků, co se v tu chvíli dívalo na televizi. Nikdo takový úspěch nečekal a vedení televize Nova tak mohlo být velmi potěšené. Úspěch seriálu navíc podtrhl i fakt, že si udržel silnou diváckou základnu jednoho milionu diváků.

Hlavní postavy

Hlavní hrdinkou a tváří seriálu Expozitura je Tereza Hodačová. Ona a její dramatický příběh provádí diváky celou sérií. Mladá a ambiciózní policistka Tereza právě nastupuje na místo do Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Brzy se svým ostříleným kolegou Danem Chládkem začne odhalovat zločinecké praktiky šéfů své vlastní policejní jednotky. Postupem času dokonce přijdou na to, že právě oni řídí supergang. Postavy Terezy a Dana vyprávějí příběh skutečných kriminalistů Heleny Kahnové a Tomáše Gregora, kteří v reálném světě rozkryli kauzu Berdychova gangu.

Obsazení seriálu

Spolu s herečkou Hanou Vagnerovou (Tereza Hodačová) se hlavních rolí ujali herci jako Robert Jaškówa (Daniel Chládek), Jan Dolanský (Ota Kofčín), Jan Novotný (Jaroslav Brousil), Pavel Zedníček (Vladimír Orava), Zuzana Bydžovská (Anna Hajnová), Jan Kanyza (Viktor Skutek), Sabina Králová (Zuzana Chládková) nebo Martin Sitta (Drobeček).

Velké herecké tváře se objevovaly i v menších epizodních rolích. Jedná se třeba o Vladimíra Dlouhého, Davida Prachaře, Martina Stránkého, Jiřího Štěpničku nebo Jiřího Korna a Adélu Gondíkovou.

Akce v seriálu Expozitura

Je vcelku jasné, proč je seriál tím nejdražším v moderní historii českého filmového průmyslu. Nova si dala záležet na zvučných jménech herců a opravdových efektech. Ačkoliv má celý seriál „jen šestnáct“ dílů a byl natočen za dvě stě šedesát dnů, podílelo se na natáčení skoro až sto čtyřicet herců. Na „druhé straně“ – za kamerou a v pozadí výroby stál rozsáhlý tým výrobního štábu čítající sto osmdesát členů. V seriálu se divák projde po více jak tří set různých lokací včetně běžně fungující věznice a uvidí čtrnáct zničených aut a jednu loď. To vám účet za natáčení hnedka naskáče. Navíc byla při natáčení odstřelena luxusní vila a jeden rodinný dům. A aby toho nebylo málo - v seriálu se zahrál i opravdový živý lev.