Doktoři z Počátků

TV Nova koncem června loňského roku odvysílala první díl nového rodinného seriálu s názvem Doktoři z Počátků. Jedná se o další z původních seriálů vytvořených touto televizní stanicí (dalšími příklady takových seriálů mohou být: Ulice, Pojišťovna štěstí nebo Ordinace v růžové zahradě). K dnešnímu dni, tedy po jednom roce vysílání, máme za sebou už více než padesát uveřejněných dílů rozdělených do dvou sérií

a zdá se, že ještě nejsme u konce - po prázdninách se chystá další premiérové vysílání tohoto pořadu. Každý z odvysílaných dílů je navíc možné vyhledat v archivu TV Nova a kdykoliv si ho online znovu pustit na Voyo.cz. První díl tohoto seriálu vidělo při jeho premiérovém vysílaní přes dva miliony diváků. Ze statistiky zároveň vyplývá, že z věkové skupiny mezi patnácti a padesáti čtyřmi lety naladilo TV Nova přes padesát procent diváků právě sledujících televizi. Dnes už oblíbený seriál tak oslavil skutečně povedený start svého vysílání. Úvodní znělku nesoucí název Ještě dejchám k tomuto seriálu spolu nazpívali Lucie Vondráčková a Bohouš Josef.

Hvězdné tváře

Hlavními postavami seriálu jsou především MUDr. Ota Kovář, kterého ztvárnil Martin Stránský a MUDr. Jan Panenka, jemuž propůjčil svou tvář Václav Postránecký. Dalšími stěžejními postavami pro příběh jsou: zdravotní sestra Markéta Suková v hereckém provedení Micheli Sejnové, prodavačka v konzumu Josefka Suková hraná Lenkou Termerovou, terapeut Ondřej Bílek v podání Václava Jílka,

starosta Ruda Řezáč hraný Markem Vašutem a zdejší podnikatelé Zdeněk Macek a Iva Macková, které si nezahrál nikdo jiný než David Prachař společně s Jitkou Ježkovou. Herecké obsazení je ovšem velice zajímavé i u vedlejších postav, potkáme se zde například s: Halina Pawlovská a Sabrina Laurinová v rolích zdejších pacientek Včelína, Josef Carda, který svou rolí v tomto zařízení vypomáhá, Nela Boudová a Naďa Konvalinková v rolích zdejších obyvatel a mnozí další.

Návaznost seriálu na Ordinaci v růžové zahradě

Doktoři z Počátků jsou seriálem, který bývá často označován jako spin-off. Toto označení vyjadřuje, že seriál nějak vychází z jiného příběhu.  V tomto případě mluvíme o postavě doktora Oty Kováře, kterého jsme mohli ve stejném hereckém obsazení sledovat i v dílech seriálu TV Nova Ordinace v růžové zahradě 2. Producentkou, která s tímto nápadem převedení jedné postavy z jiného seriálu přišla, je Lenka Hornová. Doktoři z Počátků měli být nejprve náhradním vysíláním za Ordinaci v růžové zahradě během letních prázdnin, ale získali si nečekanou oblibu, a proto se diváci dočkali dalšího pokračování. Můžete tak sledovat osud již známého doktora ve zcela novém prostředí vesnice Počátky.

O příběhu a Počátcích

Jak nám už samotný název napovídá, jedná se především o osudy vesnických doktorů a obyvatel z Počátků. Počátky jsou však nejen zeměpisným označením polohy, kam nás příběh zavede, ale metaforicky nám autoři TV Nova naznačují, že se v životech našich postav objevují nejen vztahové zvraty, láska střídaná pocity beznaděje, ale především i otevírání nových začátků a životních cest. Seriálové obyvatele od sebe odlišují jak povahová rozdílnost, tak i věkový rozdíl a tím i určitý způsob myšlení a upřednostnění životních priorit, což vede k mnohým nedorozuměním. Dokáží si ale i přesto vyjít vstříc a postavit se jejich společnému nepříteli?

Na závěr

Tvůrci TV Nova vybrali seriálu název Doktoři z Počátků. To je zároveň i zajímavost celého projektu, neboť název byl vybrán tak, aby zdůrazňoval právě tyto nové začátky, teprve později se tvůrci pořadu dozvěděli o existenci skutečného města Počátky. Podnikly několik kroků k zajištění možnosti natáčení celého seriálu tam, ale vzdálenost k ateliérům nebyla příznivá a celý projekt by se televizi nepříjemně prodražil.