Dana Syslová

Dana Syslová je především divadelní herečkou a dabérkou. Kromě toho se věnuje natáčení seriálů (Ordinace v růžové zahradě a Ulice) objevovala se také pravidelně v různých televizních filmech.

Studium a zkušenosti s divadlem

Tato herečka, která se narodila v Praze v listopadu roku 1945, vystudovala DAMU. Po studiích se stala členkou souboru Městských divadel pražských a zde byla zaměstnána až do roku 1994 – jednalo se o neuvěřitelných třicet sezón v jediném souboru. Později získala angažmá v Divadle Na Jezerce, Divadle v Celetné, v Ungeltu a také účinkovala v divadelním spolku Háta. Během svého působení v divadlech se nevyhýbala komediálním ani dramatickým rolím.

Televizní zkušenosti Dany Syslové

Dana se objevila v mnoha televizních filmech – většinou získávala menší role, často to byly role maminek (jako například ve snímku Bota jménem Melichar).

Televizní seriály a Dana Syslová

Dana Syslová se často objevuje v televizních seriálech. Například v seriálu televize Nova Ordinace v Růžové zahradě si zahrála paní Evelínu, matku doktora Šebka (hraje Roman Zacha). Nechybí ani v obsazení téměř nekonečného seriálu Ulice, vysílaného taktéž v rámci programu TV Nova. Diváci si ji z Ulice mohou pamatovat jako přívětivou zdravotní sestru Amálii. Tato herečka se také zapojila do projektu Novy Soukromé pasti.

Dana Syslová jako hvězda českého dabingu

Zdá se to až neuvěřitelné, ale Dana Syslová mluví pro české diváky mnoho známých zahraničních hereček. Svůj hlas propůjčila například herečkám takových jmen jako Sussan Sarandon, Diane Keaton, Vanessa Redgrave, ale také Meryl Streep nebo Liz Taylor. Za dabování Helen Mirren v seriálu Hlavní podezřelý získala Dana dokonce prestižní Cenu Františka Filipovského.

Zajímavosti

Rodiče Dany Syslové se seznámily během druhé světové války v Německu – zatímco její matka byla Česka, její otec pocházel z Francie a v Německu byl válečným zajatcem. Rodiče se po válce rozdělili, Danu vychovávali prarodiče na venkově v Česku.