112: v ohrožení života

Jde o další z publicistických seriálů televize Nova, který veřejnost seznamuje s nelehkou prací českých záchranářů. Většinou se jedná o skutečné záběry záchranářů z každodenních zásahů i nestandardních situací. Diváci mohli v nejednom díle sledovat reálné příběhy lidí bojujících o život a záchranářů, kteří se jim pokoušeli i za cenu nasazení vlastního života pomoci. Několika záchranářům z tohoto pořadu byla dokonce na základě reportáží TV Nova udělena ocenění za statečnost a neobyčejně obětavou práci pro záchranu lidských životů. Tato ocenění byla udělena na základě divácké ankety probíhající na internetových stránkách televize. Mezi oceněnými byli například hasič Zdeněk Kacálek, operátorka Miluše Kottková nebo paramedička Jana Sladkovská.

Co v pořadu 112: v ohrožení života uvidíte

Svět bohužel není tak přátelské a ideální místo, jak bychom si přáli. Součástí lidské povahy je navíc neopatrnost a sklon chybovat. I to je možná důvod proč denně desítky lidí potřebují pomoc hasičů, záchranářů, lékařů a policistů. Tento pořad přichází se skutečnými záběry ze záchranných akcí, v nichž se lidé vyskytují v ohrožení vlastního zdraví nebo dokonce života. Nejedná se o žádné modelové situace ani cvičené akce nýbrž o reálné záběry záchranářů při výkonu jejich práce. To je také jeden z důvodů, proč ne vždy končí reportáže šťastným koncem. Někdy se trvalým následkům u obětí zasažených nehodou už nejde vyvarovat. Pořad se ve většině případů snaží uveřejnit i další osudy neštěstím postihnutých osob. 112: v ohrožení života může být pro citlivější jedince velice emotivním zážitkem. Navíc je v každé z reportáží schované uvědomění si, že náhoda je strýček, který nikdy nespí a stát se může opravdu cokoliv, aniž bychom s tím kdy počítali. Opatrnost a ohleduplnost je na místě vždy, protože s trochou smůly je neštěstí na světě ve zlomku vteřiny a může se bojovat i o holý život. Nejedná se však jen o nešťastné náhody, mnohdy si lidé ubližují navzájem. V několika reportážích se diváci mohou setkat se záběry zatýkání lidí, kteří úmyslně ohrozili zdraví nebo život jiných osob. Záběry ze zatýkání jsou někdy jako z americké kriminálky, divák si tak může uvědomit, že práce zásahových policejních jednotek není žádná legrace. Totéž samozřejmě platí i o reportážích ze záchranných akcí hasičů a lékařů.

V čem tkví vysoká sledovanost pořadu

Pořad se těší už léta velké sledovanosti. Důvodem budou nejspíš autentické záběry ze záchranných akcí. Člověk si nikdy nemůže být jist, zda ho podobná situace nezasáhne v budoucnu také. Sledováním tohoto pořadu se divák však nejen dozví něco o průběhu takové záchranné akce ale i o tom, jak se v podobných situacích chovat, aby se zvýšila šance na přežití nebo se naopak minimalizovalo riziko újmy na zdraví. Pořad tu tedy není pro zábavu ale spíš pro účelnost.

Moderátoři a tvůrci pořadu

Autorem nápadu a tváří celého projektu se stal reportér a moderátor Mirek Vaňura, který je zároveň vedoucím celého projektu 112: v ohrožení života. Vaňura moderuje celý pořad a píše si k jednotlivým dílům sám i scénáře. Místo dramaturga tohoto pořadu nepřipadlo nikomu jinému než Mirkově manželce Daně Vaňurové. Režie se ujali Rudolf Kundrnáček a Vladimír Vobratílek. Místo produkční připadlo Kateřině Pfauserové.

Mirek Vaňura, který se ve svém dřívějším povolání věnoval hudbě, neboť je absolventem konzervatoře ve hře na klarinet a saxofon a moderování talkshow Ačko, se nechal slyšet, že nápad na pořad s touto tématikou dostal už několik let před samotnou realizací natáčení a vysílání 112: v ohrožení života. Tvrdí, že bylo těžké televizní stanici přesvědčit o dostatečně velkém potenciálu projektu k tomu, získat si publikum.

Vysílání

Televize Nova vysílá tento pořad pravidelně jednou týdně od srpna roku 2006. Trvání jednoho dílu je průměrně asi třicet minut a starší díly je možné dohledat v internetovém archívu televize.